2008. február 29.

Wikipédia: a hanyatló birodalom?

Danny Wool tegnapi blogbejegyzésében egy hanyatló birodalomhoz hasonlítja a Wikipédiát.

Némely analógiáját erőltetettnek találtam, a többi közül az alábbiakat emelném ki:

A nemzeti, gazdasági, morális stb. hanyatlás egyre terjedő érzete

"A Wikipédiát elárasztják a trollok, vandálok, reklámozók, propagandisták stb." "A Wikipédia szem elől tévesztette eredeti küldetését."

Kétségtelen, hogy az ostromhangulat elterjedtebbnek tűnik, mint régen. De ebbe szerintem belejátszik egy másik tényező is. Az önkéntes szervezetekből rendszerint pár év után kiégnek az emberek. A WP kezdeti idejében még nem volt -- nem is lehetett -- kellő számú veterán, aki éppen kiég és ezt próbálja megracionalizálni.

Nomeg az emlékek megszépülnek, "régen minden jobb volt" ugyebár (frászt).

Túlterjeszkedés

Szerintem még a Wikipédisták között is vannak, akik hajlamosak elfelejteni, hogy teljesen más 5000 cikket rendben tartani, mint 200000-et. Nem elég csak elfoglalni a területeket, megszállva is kell tartani őket. Ha 5 éve létrehozott valakik egy cikket, akkor az nincs "készen". Folyamatosan figyelemmel kell tartani, mert jó és rosszszándékú szerkesztők egyaránt változtatni fognak rajta és minden egyes kísérletet ellenőrizni kell.

Van egy pont, amikor már akkora a méret és forgalom, hogy az egyszerű vandalizmust ("Pisti buzi") sem sikerül azonnal és megbízhatóan kiszűrni, nemhogy a kicsit is intelligensebbet, pl. helyes dátumokat, adatokat helytelen, de hihetőnek tűnő változatokra cserélőket, vagy az olyan kamu fogalmakról, helyekről, személyekről szólókat, amikről egy átlagszerkesztőnek első ránézésre esetleg nem feltűnő, hogy ökörség. Az ilyenek akár évekig is megmaradhatnak a cikkekben.

Eladósodás

A Wikimedia Alapítványnak mostmár több mint tíz alkalmazottja van, köztük nem egynek hatszámjegyű fizetése van (dollárban). Nemrég átköltöztették az irodát Floridából San Francisco-ba, az ország legdrágább környékére.

4,6 millió dollár lesz a becsült kiadás, miközben a legutóbbi gyűjtőkampány ennek a harmadát hozta be.

The Decline of Empire via Nonbovine Ruminations


Az egyik fő fenntartásom a félig üres, vagy félig teli jelenség. Mivel a Wikipédiának nincs olyan konkurenciája, amihez közvetlenül mérhető lenne, ezért a legtöbben egy elképzelt valamihez hasonlítják, mikor az a kérdés, hogy sikeres-e, jól teszi-e a dolgát.

Aki magasra teszi a lecet ("olyan, mint a Britannica csak ingyenes, online, részletesebb és sokkal-sokkal nagyobb") az pl. csalódni fog ("tele van hibákkal, pocsék fogalmazással és félkész cikkekkel, baromarcú felhasználókkal"), aki viszont alacsonyra teszi a lecet ("egy online lapgyűjtemény, amibe bármelyik internetes idióta belerondíthat") annak kellemes meglepetés lesz ("ahhoz képest nem is rossz, sok használható lapot találni benne és nem kevés értelmes ember dolgozik rajta").

3D mozgásérzékelő kamera játékokhoz

Z Camera. Olyan, mint az EyeToy, csak térben követi a kamera a játékos mozgását. Akár egyes ujjakat is tud követni külön.



"A jövő már itt van, csak még nincs elterjedve."

Olajárrekord

102 dolláros hordónkénti árral reaálértéken számítva az olajár megdöntötte 1980-as rekordját.

Reuters
via The Oil Drum

2008. február 27.

FriendFeed reg, FaceBook újraaktiválás

Kezd már nem kicsit szósöl ovörlódom lenni, de ahogy a régi mondás tartja "mindent ki kell próbálni az életben, kivéve a vérfertőzést meg a népitáncot": FriendFeed. Összegyűjti az összes nagy közösségi siteon a tevékenységünket és egy feedbe teszi. A jóbarátok látják mikor wishlistelünk valamit az Amazonon, teszünk kedvencek közé a Youtube-on, diggelünk, twitterelünk, blogolunk, publikálunk flickr-en etcetera ésatöbbi.

A Facebook accountomat deaktiváltam a múltkor, mikor a Microsofttal kötöttek szerződést, viszont pár hete újra aktiváltam mert rájöttem, hogy az amcsi ismerőseimmel könnyebb (lesz) így tartani a kapcsolatot, ha esetleg elsodor bennünket egymástól az élet vihara. Másik funkciója, hogy lehet méricskélni a technológiát az iwiw-hez és ízlés szerint sírni, vagy nevetni (de nagyon).

Nem tetszik egyébként az, ahogy a twitter feedet importálja most, régen jobb volt.

2008. február 25.

Miért félrevezető és káros elnevezés az, hogy 'szellemi tulajdon'?

"Intellectual property" is one of those ideologically loaded terms that can cause an argument just by being uttered. The term wasn't in widespread use until the 1960s, when it was adopted by the World Intellectual Property Organization, a trade body that later attained exalted status as a UN agency.

WIPO's case for using the term is easy to understand: people who've "had their property stolen" are a lot more sympathetic in the public imagination than "industrial entities who've had the contours of their regulatory monopolies violated", the latter being the more common way of talking about infringement until the ascendancy of "intellectual property" as a term of art.


Lásd tovább:

Cory Doctorow: "Intellectual property" is a silly euphemism

Hétvége: főzés, film, tudomány, Pokémon-csata

Szinte sohasem főzök, sajnálom rá az időmet. Szombaton mégis megtört a jég, csináltam egy nagy tepsi hagymás, szalonnás, fokhagymás, olivabogyós sült krumplit. Brutálisra szerettem volna, de a rengeteg sült hagyma miatt kicsit édes lett. Persze nem bírtam az ingerszegény környezetet a konyhában sokáig, krumplipucolás közben a Stranger Than Fiction című filmet néztem laptopon. Will Ferrell talán legkomolyabb szerepe, kellemes csalódás volt. (Szeretem Ferrellt, de mindig borzasztó rossz filmekben játszik szegény.)

Ez a laptopos videónézés elég addiktív, főleg hogy mindig ül valaki a tévén a nappaliban. Pl. a fürdőkádban gumicukrot majszolva TED videókat néztem. Olyasmi mint a Mindentudás Egyeteme, csak pörgősebb (6-20 perc egy) és szerintem érdekesebb. Pl. bejött egyik favorit szerzőm, Steven Pinker előadása arról, hogy hogyan és miért csökken folyamatosan az erőszak az emberi társadalomban.

Vasárnap meg a fiammal Pokémonoztam, kártyásat és a pörgetős-figurásat. Utóbbit most játszottunk először. Ő választotta ki, milyen szörnyek vannak a csapatokban: neki valami 150-eset ütő böszme nagy bálnája volt a söprögető, az én egységeimnek pedig olyan képességei voltak, mint "ha egyszer nagyobbat üt rá valaki, akkor örökre kiesik a játékból", illetve "önmegsemmisítés" (self destruct). Találjátok ki, ki nyert. :)

2008. február 19.

Copy & paste és a magyar web

Család és távolság

Most volt interjúzni nálunk egy nagyon értelmes úriember és mikor szóba került, hogy miért Nashville-be szeretne jönni, akkor mondta, hogy két kisgyerekük van és megnehezíti az életet, hogy 1300 mérföldre (kb. 2000km) laknak a szülőktől.

Pedig szerintem az amerikaiak 10x könnyebben mozdulnak el otthonról, mint a magyarok.

De én is tanúsítani tudom, hogy még a mai, repülős világban is mekkora nehezítés távol maradni a szülőktől, akik nem tudnak segíteni az onokák felnevelésében. Vagy baby-sitter kell (itt kb. 14 dolcsi ~= 2500 HUF) óránként, vagy lemond az ember arról, hogy a gyerekek nélkül mozdul valahova.

Épp most fizettem ki egy tonna pénzt, hogy hazalátogathasson a család. Ennyiből elmehettünk volna 2 hétre karibi nyaralásra...

És ez csak egyre rosszabb lesz, ha beüt a peak-oil, akkor az én unokáim már csak vitorláshajóval mennek majd át az óceánon. :)

2008. február 18.

Hogyan számolják a készpénzt a világ országaiban?


via videosift.com

Zene Windows hangokból


via videosift.com

Zene kizárólag Windows XP és Windows 98 hangeffektusokból komponálva.

2008. február 17.

William Gibson: Spook Country



Elsodort az élet vihara, úgyhogy csak most tudtam elolvasni William Gibson Spook Country című könyvét.

Tizenéves koromban, mikor a Commodore Világ, meg a cyberpunk volt az Isten akkor a Gibson regények voltak a nonpluszultra. A Neurománcot rongyá olvastam. Már nem tudom pontosan melyik folytatását floppyn vittem haza és a Norton Commander text nézegetőjéből (F3) olvastam végig DOS-ban kék háttérszínnel.

Azóta az volt az érzésem, hogy ahogy telik az idő Gibson újabb könyvei egyre kevésbé lenyűgözőek (a korábban gyengébbnek érzett Spephenson könyvei viszont egyre jobbak).
Azt hiszem, hogy a Spook Countrynál nemcsak arról van szó, hogy én öregszem, hanem tényleg nem sikerült olyan jól. Egyrészt a jelenben játszódik, ami egy olyan írónál, aki annak idején ennyire izgalmasan tudott írni a jövőről, picit csalódás.

Másrészt nem igazán történik elég érdekes dolog, a tulajdonképpeni cselekményt egy bekezdésben el lehet mondai. Ez nem lenne baj, mert Gibson tudott úgy írni, hogy az is érdekes legyen, mikor a főszereplő elgondolkozik azon, hogy átmegy az utca túloldalára, de most mintha mégsem sikerült volna az apró részletekbe elég izgalmat csomagolni.

Kemény leszek. Szerintem ez eddig a leggyengébb Gibson könyv. Csak azoknak javaslom, akik már az összes többi regényét olvasták.

2008. február 14.

Intelligens tervezés szimpózium

Eléggé érdekelnek az áltudományok és néha vagyok olyan mazohista, hogy végigolvassak intelligens tervezésről szóló hosszabb anyagokat.

A legutóbbi egy beszámoló egy titkos szimpóziumról, ahova normális (nem kreacionista) tudósokat is meghívtak az ID-s nagyágyúk, térítés (és persze presztizsnövelés) céljából.

Csak megszállottaknak ajánlom, a többieknek álljon itt egy mondat, ami jól összefoglalja az egészet. :)

Gunther Wagner said, “So, a beneficial mutation happened right in your lab?” at which point the moderator halted questioning.

Intelligent Design as Imitatio Dei (report on the 2007 ‘Wistar Retrospective Symposium’) via pandasthumb.org

2008. február 11.

Angel-A


Megnéztük tegnap az Asszonnyal az Luc Besson Angel-A című filmjét. Trailer itt.

Romantikus, nővelnézős (=fiúk nem fogják szeretni). Nagyon sok ponton emlékeztetett az Az ötödik elemre: leszakadt lúzer csávóhoz jön egy természetfeletti szupermodell, dohányzás stb.

A trailer alapján jobbatt vártam, mindenesetre fekete fehér, feliratos francia filmet nézni olyan pozitív értelemben sznob érzés volt még akkor is ha ez igazából egy populárisnak célzott alkotás. (Aki művészfilmet akar ebben a témában, annak javaslom csak sznobok számára nézhető Berlin felett az ég című műremeneket, aminek vizuális hatását az Angel-A-ban is lehetett érezni.)



Az egyik dolog, amire felkaptam a fejem, hogy a teljesen francia szövegben néha el lehetett kapni totál angol szavakat, pl. weird. Azt hittem ennél harcosabb nyelvvédők.

Mindenesetre vannak rosszabb francia filmek is és ha már romantikusat kell nézni, akkor ez még mindig egy emészthetőbb példány.

2008. február 10.

Robert Newman: Az olaj története


via videosift.com

Vicces, ugyanakkor tartalmas, érdekes előadás az olaj évszázadáról Robert Newman brit komikus előadásában: The History of Oil.

2008. február 8.

Post-Oil Man

Zseniális videó, bírom a déli akcentust is. :)



Mondjuk ez az amerikában divatos survivalist attitűd nem annyira jön be nekem. A múltkor láttam erről egy brit dokumentumfilmet (Louis Theroux's Weird Weekends). Érdemes belenézni a sorozatba, a bácsi amerikába jár riportokat készíteni kuplerájokról, neonácikról, swinger partikról, a pornóiparról és elég érdekesek.

2008. február 7.

Olajcsúcs (peak oil)



Ma egy új etióp étterembe mentünk a munkatársakkal és szóba került valahogy az olaj. Kicsit meglepett, hogy volt olyan, aki még mindig nem hallott az olajcsúcs jelenségről.

Dióhéjban. Ha felrajzoljuk egy ország olajtermelését egy grafikonra akkor általában egy ilyen majdnem szimmetrikus görbét kapunk. Pl. itt van az USA termelése:



Az ábrán a kék vonal az ún. Hubbert-görbe, ami egy matematikai képlet, ami jól közelíti a megfigyeléseket.

Kb. 100 országban folyt eddig olajtermelés és ebből kb. 60 jutott már át a saját csúcsán. A termelés azért csökken a végén, mert az olcsón/könnyen kitermelhető olajat használják fel először, aztán ahogy fogy, egyre nehezebb.

Namost, ha az összes olajtermelő ország összes ilyen görbéjét egymás tetejére tesszük, akkor megkapjuk a világ globális olajtermelésének görbéjét, ami valami ilyesmi:



Egyre kevesebb új olajkészletet találnak a 60-as évek óta.



Nehéz belegondolni, hogy mennyire fontos a modern világban az olaj. A közlekedéshez természetesen nélkülözhetetlen, szinte minden termék, áru, ami körülvesz minket részben olajból van (pl. műanyagok) és/vagy olajat használtak a szállításához.

Csak egy példa. Ma 1 kalóriányi élelmiszer megtermeléséhez mindent összeszámolva 10 kalóriányi olajat fosszilis energiahordozót (olaj, gáz, szén) használunk fel...

Természetesen hosszútávon az emelkedő olajárak rákényszerítik az embereket, hogy alternatívák után nézzenek, csak az a baj, hogy az emelkedő fogyasztás (elsősorban a feltörekvő gazdaságokban és paradox módon az magas olajáraktól hirtelen meggazdagodó olajtermelő országokban) és a csökkenő termelés pár éven belül masszív válságot fog előidézni világszerte, ugyanis az alternatívák egyszerűen nem állnak készen.

Példa: kb. hetente kéne építeni egy új atomerőművet, hogy ellensúlyozzuk a kiesést...

Kérdezi a munkatársam, hogy etanollal nem lehet kiváltani a kőolajat? Nem. Miért? Ha a világ összes élelmiszeréből biodízelt csinálnánk (és nem ennénk semmit), az kb. az olajfogyasztás 10-15%-át fedezné. [Lásd] Persze attól, hogy nem igazi megoldás, az emelkedő olajárak mellett kurvára megéri, aminek a szegények fogják meginni a levét, akik már így is a jövedelmük nagy részét kajára költik. Ha duplájára nőnek az élelmiszerárak, akkor sokszázmillió ember fog iszonyatos durvát szívni. (Lásd: agflation).

A gazdag országokban az igazi gond a masszív és tartós recesszió lesz (kb. mint az olajválság idején, csak sokkal tovább tart majd). Az, hogy milyen mély és milyen hosszú lesz a válság, az attól függ, hogy mikor kezdünk neki az átállásnak.

Linkek:

2008. február 6.

The Onion: Bullshit Is Most Important Issue For 2008 Voters


Poll: Bullshit Is Most Important Issue For 2008 Voters

Funny coz' it's true.

Tornádó után



Nos így néz ki, mikor egy itt divatos, fából készült épületen keresztülmegy a tornádó. Az ábrán jól látható, hogy nagyjából mindegy, melyik emeleten vagy.

50 halott, 100 sebesült.

Korai tornádószezon



Este 9, választási hírek helyett meteorológiai radarképeket nézek a tévén.

Idén úgy tűnik, a szokásosnál hónapokkal korábban kezdődött a tornádószezon, ilyen "supercell"-ek formájában. Ez a ma esti front Memphisben megrongálta a bevásárlóközpontot, repülőteret, meg pár egyetemi épületnek lekapta a tetejét.

A tornádóhoz nagyon szerencsétlennek kell lenni, hogy elkapjon (a mi házunkat szétvinné gond nélkül), viszont az 5cm-es jégkockák + 160km/h-s szél az nagyobb területen rombol.

A szokásos protokoll, amit itt az iskolában gyakorolnak a gyerekek: az épület legalsó szintjére menni (a tetejét leszippantja), a lehető legtávolabb az ablakoktól, optimálisan ablak nélküli helységbe, pl. fürdőszobába.

Közben a tévében szinte percre pontosan jelentik, hogy melyik megyét, utat mikor éri el a front és mondják, hogy aki ott lakik vonuljon fedezékbe ("if you live in this area, you need to be taking cover immediately"). A szétrombolt épületeket, illetve halálos áldozatokat is bemondják, eddig egyet találtak (az autójában).

Persze tudjuk, hogy ez is a melegek miatt van. Apdét: percre pontosan megmondták, hogy mikor éri el a mi városrészünket (9:22). Kötelességtudóan bevonultunk a fürdőszobába (gyerekek Menő Manót néztek a laptopon). 27 halálos áldozata volt a viharnak.

2008. február 3.

Masdar City



Arab barátaink amibíciózus tervei egy példamutatóan környezetbarát város építésére: Masdar Initiative. Kissé nehéz elhinni, hogy ez így, ebben a formában a közeljövőben megvalósul, de azért cool, hogy egyáltalán idáig eljutnak ezek az ötletek.

Gyuri bácsitól.