2007. február 27.

Afrikai Endlösung: Tóta W. megkattant

Beleolvasgattam néha Tóta W. blogjába, mert sokszor tetszett a provokatív stílusa és hogy olyanokat ír le, amit senki más, még akkor is, ha nem értek egyet vele (mellesleg, nincs olyan közszereplő, vagy publicista, akivel akárcsak 75%-ban egyet tudok érteni).

Viszont most azt hiszem, hogy kicsit túl sok lett neki a Civilization és Endlösungot javasol: Afrika, mint történelmi zsákutca szétneutronbombázását

Én nem tudom ezt minek szánta, mert viccnek nem vicces, pukkasztásnak, provokációnak viszont már túl ízléstelen. (Egy dolog mondjuk tortával megdobni egy közszereplőt és másik dolog szarral bekenni az anyja sírját.)

Azt hiszem ez az a pont, amikor a w.blog.hu kikerül a Google Reader-ből.

Apdét: The joke was on me. Tóta W. bennmaradt. a Google Reader-ben.

2007. február 26.

Választási reform kell

Igyekszem tömör lenni. Elhatároztam, hogy az életben az egyik küldetésem a magyar választási rendszer reformja lesz. (Itt lehet nevetni.)

Probléma: A kétpártrendszerben elvesznek a töredékszavazatok, kis pártoknak nincs esélyük, a rájuk leadott szavazat elveszett szavazat, csak a nagyokra érdemes szavazni. A nagyoknak a mérsékelt közép meggyőzése helyett a saját tábor mozgósítása áll érdekében, mert sokkal könnyebb mozgósítani párszázezer saját törzsszavazót (akik az életben nem szavaznának a másik pártra), mint meggyőzni százezer mérsékeltet ÉS rávenni őket, hogy elmenjenek szavazni. A mozgósításra a legjobb eszköz az ellenféllel való ijesztgetés, a démonizálás. (USA: melegházasság, vallási fundik, Magyarország: Orbán az ördög, az MSZP kommunista hazaáruló stb.) A kétpártrendszernek további gondjai is vannak, a legfőbb problémája, hogy meggyőzés helyett érdemes polarizált politikai környezetet teremteni, ahol érdemi viták helyett egyfajta törzsi háború alakul ki.

Mivel a nem győztes pártra leadott szavazatok elvesznek, előfordulhat és előfordul, hogy olyan nyer, aki a többség szerint nem alkalmas a feladatra. Különösen akkor jelentkezik ez, ha indítok egy olyan jelöltet, aki kellően hasonlít az ellenfelemre: ezzel megosztom másik oldalra adott szavazatokat, amik a konkrét rendszertől függően részben vagy teljesen elvesznek és hiába van nekem kevesebb támogatóm összességében, mégis én nyerek. Ezt hívják spoiler effect-nek. Amerikai példa: Nader, aki szavazatokat szív el a demokrata jelölttől, így közvetve segítve a republikánusokat (akiket persze a Nader szavazók utálnak) vagy ezért örül az MSZP az MDF-nek.

Megoldás: Meg kell változtatni a választási rendszert, hogy ne vesszenek el azoknak a szavazatai, akiknek az első választottjuk nem jut be. Sokkal igazságosabb, demokratikusabb és populista, demagóg megosztó politikusok helyett a mérsékeltebb, a többség számára könnyebben elfogadható jelöltek nyerhetnek.

Nekem a kedvencem a Condorcet-módszer, de hogy az egyszerű polgárnak ne fájduljon meg a feje, kiegyezem a Single Transferable Vote-ban is.

Ennek lényege, kizárólag a kedvenc megadása helyett preferenciákat adunk meg.

Pl. mondhatom azt, hogy: 1) MDF, 2) Centrum Párt 3) Fidesz 4) SZDSZ 5) stb.
(Párt helyett konkrét képviselőjelöltre szavazok)

A bejutáshoz a jelölteknek el kell érniük egy küszöböt. Pl. ez lehet:
(szavazatok / képviselői helyek + 1) +1

Pl. ha 10 képviselői helyre szavaznak 1000-en, akkor a bejutáshoz (1000 / 10 + 1) + 1 = 91,9 ~= 92 szavazatot kell megszerezni (küszöb).

A nyertesek kiválasztása a következő lépések ismétléséből áll:

  1. Ha valakire a leadott szavazatok elérik, vagy meghaladják a küszöböt, akkor az bejutott.
  2. Ha nem minden képviselői helyet töltöttek be, folytatódik a számolás.
  3. Ha valaki több szavazatot szerzett, mint a küszöb, akkor a fennmaradó szavazatokat szétosztják a többi jelöltre a szavazók megadott preferenciái alapján.
  4. A legkevesebb szavazatot kapott jelölt kiesik, az ő szavazatait a fennmaradó jelöltek kapják meg a rá szavazók megadott preferenciái alapján.
További lépések:
  1. Elkészíteni a megfelelő Wikipédia cikkek magyar válzozatait.
  2. Összeszedni propagandaanyagot a http://kampany.wikia.com-on
    1. Milyen országokban használják, mik az eredmények
    2. Válaszok ellenérvekre, kritikákra
  3. Elkészíteni magyarázó oldalt rohanó embereknek.
  4. Propagandavideót készíteni zenével, animált ábrákkal, magyarázatokkal, max 4 percben. Mint pl. ez vagy ez.
  5. Terjeszteni a mémet interneten, blogokban fórumokon, bannert csinálni, vitában kicsiszolni az érveket.
  6. Grassroots kampánnyal elérni a mainstream sajtó ingerküszöbét. Elérni, hogy témája legyen a közbeszédnek a dolog és minél többen tudjanak róla, ismerjék és értsék a problémát.
  7. Alkotmánymódosítás.
Instant Runoff Voting propagandavideó, a fentihez hasonló, de egy jelöltre kiélezett szisztéma:

2007. február 25.

Magyar szürkeállomány a Magyarok Házában: Az Eszköz

Naggyon kemény: a vízautós eszement testközelből: Alacsony a kerítés (republican.blog.hirszerzo.hu) via mavo.blog.hu

Film: Jesus Camp



Keresztény-fundik indoktrinálják a kisgyerekeket nagyon durván.

Hogy mekkora hülyeség a globális felmelegedés, az evolúció, hogy Harry Potter boszorkánysátgot művel és nem szabad olvasni és hogy vissza kell szerezni az országot Jézus Krisztusnak.

A gyerekek harci álcázófestésben menetelnek a színpadon, könnyezve zokognak, rángatóznak az istentiszteleteken és George W. Bush kivágott kartonképére mondanak áldást és szívják magukba a keresztény jobb vallási és politikai üzeneteit.

Isten katonáit nyári táborban képzik, ahol a személyzet imádkozik Istenhez, hogy ne legyen áramszünet és ne romoljon el a Powerpoint prezentáció.

A legdurvább totalitárius rendszerek csináltak ilyet csak (a zánkai úttörötáborban még láttam ennek felhígult nyomait 12 évesen). Szinte vicces lenne, ha nem egy soktízmilliós politikai mozgalomról lenne szó, amelyik beszavazta Busht kétszer a Fehér Házba (és az öreg Bushon is löktek egyet, mikor az újjászületett W. mellette kampányolt a fundiknál).

Jesus Camp: Oscar-díjra jelölt dokumentumfilm.



(Külön fénypontja a filmnek, mikor Ted Haggard az egyik "megaegyház" vezető lelkipásztora, Bush egyik tanácsadója prédikál a homoszexálisok ellen, akiről később, a film premierje után derült ki, hogy 3 éven keresztül állt szexuális kapcsolatban egy férfi prostituálttal és rajta keresztül szerzett metaamfetamint. Bevallása szerint 3 hetes kúra után "kigyógyult" a homoszexualitásából...)

2007. február 23.

World Press Photo 2007

World Press Photo nyertesek.



Ty Ziegel amerikai tengerészgyalogos egy iraki öngyilkos merénylő támadása után súlyos égési sérüléseket szenvedett. Hazatérve elvette gyermekkori szerelmét.

Történetük: timesonline. További képek.

2007. február 17.

A történelmet a győztesek írják, a Wikipédiában viszont...

az időmilliomosok. :)

Régóta szerepel a miért nem nagyszerű lapon, de most egy aranyos illusztrációt is találtam hozzá a Cat and Girl képregényből:



További, Wikipédiával kapcsolatos képregények: Wikipedia in webcomics

2007. február 9.

"Valláskárosult"

Azt hiszem a hölgy leadja a politikai okkultizmus Long Island Ice Tea-jét pár perc alatt.

Nem véletlenül, hogy ez a kiválasztott nép az Újszövetségbe', mivelhogy Krisztus magyar volt, a Szűzanya Adiabene herceglány pártus-sumér nyelvű, amivel négyezer szó azonosságot találtak.
Az ember, ilyenkor belegondol, hogy nem Richard Dawkins-nek van-e mégis igaza a vallásokkal kapcsolatban... :)



Köszi Tgr-nek a linket.

A szemétújrahasznosítás egy nagy kamu

A Bullshit epizód szerint az Egyesült Államokban a szemét-újrahasznosítás egy nagy kamu:

  1. 3-szor annyiba kerül összegyűjteni tonnánként, mint a nem-széválogatott szemetet. Ez az adófizetőknek 8 milliárd dollárjába kerül évente.
  2. Nem igaz, hogy környezetkímélőbb, a munkafolyamatok, amikkel új termékeket csinálnak a szemétből környezetszennyezőek.
  3. Nem igaz, hogy nincs elég hely szemétlerakónak, mert ha csinálnának egy kb 50x50 kilométeres lerakót, akkor az az USA-nak ezer évre elég lenne. Ez az ország területének kb. a 0.02 százaléka.
  4. A modern szemétlerakókból pl. agyagréteggel előzik meg a szivárgást a talajvízbe, a tetejüket beparkosítják, a felszabaduló gáz hosszú ideig használható villamosenergiatermelésre.
  5. A szétválogatott hulladék 40%-a úgyis egy helyen végzi.
  6. Nem igaz, hogy ki kell pusztítani az erdőket a papírgyártáshoz, ugyanis a papírtermelés direkt erre a célra ültetett fákból történik. Kb. olyan, mintha azt mondanánk, hogy ne együnk krumplit, mert akkor ahhoz el kell pusztítani a krumplikat.
  7. stb.
Az egyetlen előnye, hogy az emberek jól érzik magukat tőle, úgy gondolják, hogy felelősen viselkedtek és tettek valamit a környezetükért, ami jó érzés.

Megmutattam az Asszonynak és végre le lehetet beszélni, hogy napokig gyűjtse az újrahasznosítandó szemetet a lakásban, hogy aztán kocsival fuvarozza a gyűjtőhelyre néha bennefelejtve a csomagtartóban.



Apdét: bevezető-szintű olvasnivaló a témában: recycling, recycling criticism.

2007. február 8.

"Nagyon fontos szakrális történés van"

Nagyon fontos szakrális történés van! [...] Aki itt volt az éjféli misén azt tudja, hogy télvíz idején, éjfélkor itt a rigók fütyültek a téren! Ez nem véletlen, barátaim! Vegyük észre, hogy a történések mögött ott van az Úristen keze!


2007. február 5.

Web 2.0 videó

Akkor is, ha rángatózni kezd az arcom hogyha az XML-t, mint forradalmi adatformátumot mutatják be, vagy ha bárki a "web 2.0" kifejezést használja, itt most el kell ismernem hogy az alábbi rövid videó professzionális és hatásosabban adja át mondanivalóját, mint 2 tucat könyv, vagy übergeek blog, amiket senki nem olvas.



Web 2.0 ... The Machine is Us/ing Us

2007. február 4.

Könyv: The Light of Other Days



Sok szó esik mostanában arról, hogy az egyre több web-, telefonos és térfigyelő kamera, hogyan erodálja a privát szférát. Hozzá kell szoknunk, hogy egyre nagyobb valószínűséggel kerül nyilvánosságra valami olyan felvétel rólunk, amire éppenséggel nem vagyunk teljesen büszkék és nemcsak lemegy kisszínesként egy bulvárlapban vagy tévéműsorban, hanem fentmarad az interneten évekig. Gondoljunk csak szerencsétlen Star Wars kidre.

Arthur C. Clarke a sci-fi egyik nagy öregje (szó szerint: 90 éves), a helye ott van a panteonban Asimov és Heinlein mellett. Olyan meglehetős könyveket tett le az asztalra, mint pl. a Gyermekkor vége vagy a 2001: Űrodüsszeia.

A Baxter-rel közösen írt könyvük arról szól, hogy feltalálnak egy féreglyukkal működő készüléket, amivel a Föld bármely pontjára lehet nyitni egy kémlelőnyílást. A találmány elterjed és az emberek onnantól kezdve semmit sem tudnak eltitkolni mások elől. Bárki, bárhol bármit tesz, azt mások megfigyelhetik. Lebuknak a korrupt rendőrök, politikusok, stikliző nagyvállalatok. Ledőlnek a szexuális tabuk, az üzleti és politikai pókerjátszmákból sakkjátszmák lesznek.

De ez csak az első néhány fejezet, a történet csak ezután kezd érdekessé válni.

Oldszkúl sci-fi egyébként, inkább a technikai, társadalmi változásokon van a hangsúly, nem pedig azon, hogy mi is történik a szereplőkkel. Ilyen szempontból nagyon is emlékeztet a klasszikusokra, mint Asimov Alapítvány sorozata pl.

Nagyon könnyen emészthető, alig 300 oldal. Nekem bejött, Galaktika flessbekkem volt tőle. :)

2007. február 2.

FUK



Uk-MUK-FUK. Most dolgozom, nem volt időm végigolvasni a fesztivál részleteit, de úgy látszik az idén sem fogunk unatkozni. :)

Sör vakteszt


Még az egyetemen marketingórán mutatott rá az oktatónk, hogy igaziból az emberek többsége nem sört, hanem márkát választ. Ennek demonstrálására önkénteseken bemutatta, hogy még a sörökről nagyon határozott véleménnyel rendelkezők sem tudták megkülönböztetni kedvenc sörmárkájukat a hasonló kategóriás többi sörtől a vaktesztek során.



A múltkori vegasi úton leteszteltem jóbarátomat amerikai sörökkel. A teszt lényege, hogy 5 mintát kapsz egymás után és meg kell mondanod, hogy melyik kóstoló melyik sörmárkából való. Nehezítésképpen akár kaphatod ugyanazt többször is. Nos, elég alacsony eredményt ért el, már nem is emlékszem, hogy jobb válaszokat adott-e, mintha véletlenül tippelt volna valaki.

Most hétvégén a munkatársaimmal rendeztünk bulit, ahol elég tapasztalt sörivókat állítottunk a teszt elé, az itteni olcsóbb sörök kínálatát felhasználva egy két kakukktojással. A következő minták voltak:

  • Olcsó amcsi sörök nagyjából a Dreher, Borsodi stb. kategória itteni megfelelői: Michelob Light, Michelob Ultra, Miller, Miller Light, Bud, Bud Light, Coors
  • Abc-ben kétszer drágább import sörök: Heineken, Corona Light
  • Yazoo: helyi sörmárka helyi sörfőzdéből. Nem hagyományos világos sör.
Nos, az összeredmény elég lesújtó volt. Már az is ritka és kiemelkedő teljesítménynek számított, hogyha valaki a kedvenc sörmárkáját megtalálta. Volt olyan magabiztos fiatalember, aki azt állította, hogy ő mindet felismeri és 0, azaz nulla sört talált el helyesen az 5-ből.

Javaslom mindenkinek, hogy tesztelje le magát és ismerőseit, mert nagyon tanulságos tud lenni az eredmény. Gyakorlatilag mindez azt jelenti, hogyha bemegyünk egy bárba, akkor a csapos azt ad nekünk szinte, amit akar, nem fogjuk észrevenni.

Vigyázni kell, hogy azonos hőmérsékletű legyen az anyag és azonos kategóriájú söröket kell használni, pl. ne Guiness-t hasonlítsunk búzasörhöz, hanem búzasört búzasörrel, világost világossal mérjünk össze.

Gyanítom, hogy hasonló eredmények születnének azonos kategóriájú (de akár kétszeres árkülönbséggel forgalmazott) borok, pezsgők, csokoládék, konyakok tesztjei során is.