2007. június 27.

70 millió dollár Crazy Frogra

Most olvastam a Time-ban, hogy eddig 70 millió dollárt költöttek az emberek arra, hogy a Crazy Frog lehessen a csengőhangjuk (nem csengőhangokra összesen, hanem erre az egyre konkrétan).

A jövő szociológusainak érdekes tanulmány lehet megérteni, hogy mi viszi rá az embereket, hogy egy triviális szolgáltatásért hajlandóak legyenek pénzt fizetni. Nem néznénk hülyének azt az embert, aki hajlandó lenne fizetni a Microsoftnak, hogy a Windows háttérképét megváltoztathassa? Mi lenne a reakció, ha a Microsoft ezt bevezetné? Csengőhang viszont az ok.

Apák napja 2007

Az apák napja a Steak & BJ Day mellett az év második legfontosabb ünnepe.

Az idén teljesen meghatódtam, mert (előző) vasárnap reggel egy óriási ajándékcsomag fogadott üdvözlőkártyával, szalonnával, gumimacival és az amerikai plebejusok számára elengedhetetlen hatos karton sörrel (igaz, import, így nem teljesen autentikus)

Elvittem a családot egy helyi proletárétterembe (Cracker Barrel), aminek már a nevéből is olyan jó fajgyűlölős hangulat sugárzik (a "cracker" kb. a büdös fehér paraszt megfelelője), de mikor a lányommal leültünk a verandára kitett hintaszékekbe már tényleg csak a gyapotszedő feketéket kellett odaképzelni a parkoló helyére, hogy visszarepüljünk 150 évet.

Utána medence, este pedig bohóckodtam a Supreme Commanderrel.
A rossz hír, hogy már nem bírom a sört. 1 dobozt már megérzek, 4 doboztól már majdnem elalszom.

A jó hír viszont, hogy beleférek a nászúton vásárolt nadrágomba. Ez akkora öröm és meglepetés volt, amit nagyon nehezen tudok szavakba önteni.

2007. június 24.

Grill / pool / Wii party

A lányom most lett 1 éves. Nagy grillpartyt tartottunk, a medence közelében, úgyhogy közben szépen mindenki levonult pancsizni. Aztán megettük a sülthúsokat, kolbászokat, volt jégkrémtorta, majd fent a lakásban megtartottuk az első Wii partynkat. Nagyon bejött mindenkinek. Mindenki kockafej, de ugyanaz az életérzés jön át a Wii-nél, mint mikor először játszottunk videójátékot (én irányítom!) még a pre-Commodore időkben a tévén.

Mikor egymás ellen boxoltak a Wii Sportsban akkor sokkal szórakoztatóbb volt nézni a játékosokat, mint a tévéképernyőt. Sajnálom, hogy nem filmeztem le.

Best 'About' dialog evar: Quicksilver



The 'About' dialog of Quicksilver, a hard to describe but amazingly useful utility program for the Mac.

2007. június 21.

Getting Things Done, iGTD, productivity p0rn

Ismét rámtört a pár havonta jelentkező, namostmáraztántényleg rendberakomazéletemet, takecontrolofyourlife, elégaszervezetlenségből roham.

Az adta az aktualitást, hogy a napokban újabb esélyt adtam az iGTD nevű ingyenes Mac-es alkalmazásnak. Most keményen tesztelem és a mostani változat nagyon tetszik. Egy lengyel úriember fejleszti, tegnap írtam neki egy bugreportot egy apró hibával kapcsolatban. Gyorsan válaszolt, megígérte, hogy kijavítja hamarosan. Pirospont.

Ha jut energiám, írok majd egy külön postot, hogy miért annyira király az iGTD, de addig is néhány produktivitásnövelő illetve GTD-s link az elméleti háttérhez:

Fogalomtár kezdőknek:

GTD: elvileg egy könyben ismeretett tennivalószervezési módszer, valójában egy, a Mac-hez hasonló vallás. Követői szerint megváltoztatja az életedet és ha nem vagy tőle boldog, akkor az azért van, mert rosszul használod. :) Objektív vélemények (=nyenyec) szerint akárcsak a Mac-ben és a japán konyhában, vannak benne jó ötletek de vannak átlagember számára kevésbé applikálható aspektusai is. Plusz a könyv az Agykontroll, a Seven Habits és a többi az én gyomromnak nehezen emészthető amerikai "self-improvement" formátumot és stílust követi sok ismétléssel és reklámsztorikkal (elmentem az ügyfélhez, aki szét volt esve, de egy nap múlva, már megtalálta az Utat, azóta Boldog Ember). Ha 20 oldalban írnák le a lényeget a sok rizsa helyett, akkor nem tartana évekig, hogy végigolvassam ezeket a könyveket. A Little Miss Sunshine-ban a főszereplő apuka próbál betörni ebbe a hurráoptimista self improvement piacra, nagyszerűen látszik micsoda bullshit megy körülötte.

Productivity porn (kb. hatékonyság pornó): mikor hatékonysággal, effektív munkaszervezéssel foglalkozol, ezzel kapcsolatos siteokat nézegetsz, könyveket olvasol, szoftvereket/websiteokat tesztelsz, eszközöket próbálgatsz naptáraktól, noteszkönyvekig, ahelyett, hogy csinálnád amit tulajdonképpen kell. Viszont a hagyományos pornóval ellentétben sokkal egyszerűbb nézegetni a munkahelyi gépeden. Ilyen hatékonyság-pornósiteok pl. a Lifehacker vagy a 43 Folders.

USA államok GDP-je más országokhoz képest



Ez jó. Magyarország GDP-je a fenti cikk szerint nagyjából a kevesebb, mint 2 millió lakosú Új-Mexikónak felel meg. Tennessee pedig 5,6 millió lakosával hozza azt a GDP-t, amit Szaud-Arábia 27-tel (plusz olaj).

Via BoingBoing

2007. június 19.

Google brain drain



Az idén most már a harmadik munkatársam / közeli ismerősöm jelentette be, hogy elmegy a Google-höz dolgozni.

Hmm.

2007. június 17.

Fight for Your Right Tamale



Úgy látszik a fiam megörökölte a Beastie Boys rajongásomat. Kedvencei a Root Down és a Fight for Your Right to Party, amit ő úgy ért és énekel, hogy "Fight for Your Right Tamale". A tamale egy mexikói kaja.

Berakja az iTunes-ba, felmászik a kanapé karfájára és ott táncol.

Érdekes adalék a Fight For Your Right történetéhez a Wikipédia cikkéből:

Ironically, the song was intended as a parody of party and attitude songs, such as "Smokin' In the Boys Room" and "I Wanna Rock." But the irony was lost on most listeners. Mike D commented that, "The only thing that upsets me is that we might have reinforced certain values of some people in our audience when our own values were actually totally different. There were tons of guys singing along to 'Fight for Your Right' who were oblivious to the fact it was a total goof on them."[1]

Despite probably being the group's most famous song, the Beastie Boys have expressed distaste for it. In, The Sounds of Science liner notes, MCA jokingly says the song "sucks," though they didn't feel the album would be complete without it. The group hasn't performed the song live since 1987.

2007. június 15.

Trabant gyártósor



"Mertmindezműanyag!" Figyeld oda, a Bundesliga-frizurás szakember hogyan minőségbiztosítja meg a lábával a karosszériát. :)

Eh, azok a szép KGST-s idők. Mikor kisgyerek voltam, nekünk nem volt autónk, de mikor az unokatestvéremék elutaztak hozzánk látogatóba, akkor összepisiltem magam a gyönyörűségtől a Trabant hátsó ülésén. A hátsó sárvédő benyúlt az utastérbe és belülről karfává volt alakítva. Nagyon cool megoldásnak gondoltam.

Persze a luxusautó akkoriban nekem ott kezdődött, hogy hátul is le lehetett tekerni az ablakot. Trabiban, régebbi Skodákban nem, de a Zsiguliban öcsém! (Autóskártyában is eléggé über volt a zsiga.)

Via BoingBoing

Mac: Parallels + Bootcamp




Virtualize AND dual-boot the same Windows on your Mac (Lifehacker)

Ezt csinálom én is: felteszem a Parallels nevű virtualizátor szoftvert és van Bootcampem is, úgyhogy be tudok bootolni Windowsba.

Utóbbit arra használom, hogy menjenek a játékok (csak néhányhavonta merül ez egyáltalán fel), az előbbit pedig nem használom semmire, merhogyugyanis.

Ebben a kombinációban nem tudom, sleep/standby módba tenni a virtuális gépben futó Windowst, kikapcsolni a Parallelst és így felszabadítani az erőforrásokat. Ez azt eredményezi, hogyha mondjuk munka közben szükségem volna valami Windows specifikus dologra (szerencsére aktuálisan sosincs), akkor be kell bootolnom nulláról Parallelst, ami percekig tart és iszonyatosan megizzasztja a gépem. És utána ha nem akarom ezt naponta többször átélni, akkor ott ül és szívja el a memóriát. 7 évvel ezelőtt Linuxon VMWare-ben Windows NT-t futtatni sokkal jobb élmény volt ehhez képest, mert simán suspend-be tettem a cuccot, kikapcsoltam és utána ott volt minden alkalmazás és dokumentum nyitva szépen, mikor 2 hét múlva újra elindítottam.

Ezt a kombinációt tehát nem ajánlom senkinek.

Tökéletes csütörtöki este

A naplementét a medencéből néztem meg a fiammal.

Ez az ami azért hiányozni fog. Hazajön apjuk a gyárból. Felvesszük a fürdőgatyát, bedobjuk a hátizsákba a búvárszemüveget, meg a törölközőket és lesétálunk a majdnem tökéletesen üres medencéhez.

2007. június 14.

Kocogós babakocsi


Öregecskedő feleségemnek és a lányomnak vettem születésnapjukra egy ilyen kocogós babakocsit.

Azt reméltem, hogy ezzel lehet majd görkorizni is, de leírásban nem ajánlják.

Szégyen a futás, de hasznos.

2007. június 13.

Call of Duty 4: Modern Warfare

Kell.



Nem vagyok már igazi nagy FPS fan, a Quake 4-et például eluntam félúton, de a Call of Duty sorozatot imádom. Az új rész már nem a második világháborúban, hanem mai, modern környezetben játszódik. 2007 kivánságlistán a #1.

IGN Preview.

Keresés a magyar weben

Levelesládánkból:


Miért olyan szar a keresés a magyar weben? Lófaszt se lehet megtalálni. Mintha még a Google se működne rendesen. Havas Henrik pár napja megint ordenáré módon viselkedett valami reggeli műsorban (még az index is írt róla), aztán ma meg sehogy se tudok rátalálni. (Az index keresője meg legendásan fos.)

Informatikai fehér folt.

Hogy a Joe és a vulkán című halhatatlan mesterremekből idézzek: "Erre nem tudok mit mondani."

A NY Timesban volt nemrég egy interjú a keresőcsoport főnökével, ahol volt róla szó, hogy a kb. 200 paraméterből az egyik legfontosabb, amit tekergetnek, hogy mennyire tegye előre a "friss" dolgokat, a már "bevált", sokat linkelt lapokhoz képest.

2007. június 12.

Juharszirupos szalonna

Az amerikai konyha emberiségellenes bűntettei közé tartozik, hogy mindent összecukroznak. A kenyeret, a húsokat. Persze, ha valami a világ többi részén már eleve cukros (mondjuk fánk), akkor ők tesznek rá mégtöbb cukrot. Ami cukormentes, abba tesznek helyette mesterséges édesítőt.

Jól megszivattam magam a minap, mert nem figyeltem eléggé és bedobtam a bevásárlókocsiba egy csomag vákuumcsomagolt szeletelt szalonnát. Nagyjából ránéztem, hogy "maple" meg "smoked" és megörültem, hogy király, juharfán füstölt szalonna. Erre otthon remegő kezekkel kibontva érzem, hogy valami fura szaga van (először azt hittem, hogy megromlott a kenyér, amire tettem). Hát kiderül, hogy juharszirupos. Áááá.

Mindegy, meg lehet enni (lehet, hogy 4 éve még nem bírtam volna, de mostanra kondícionálódtam).

Ahogy a Ratatouille trailerben mondja a dagi patkány: "you know, if you can sort of muscle your way past the gagging reflex all kinds of food possibilites open up". :)

Safari, Safari 3 Beta, Firefox problémák



Hö?

A régi Safari az angol Wikipédiában a custom JavaScriptek hatására pár kattintásból lefagyott, nem ment vele a blogger rich text editora, a gmailben a billentyűzetnavigáció stb. Az egyetlen ok, amiért használtam, hogy Firefoxban a videónézegetős flash siteoknál frissítési probléma volt a lejátszókban, attól függően hogyan tekertem éppen a lapot, néha eltűnt, néha megjelent a beágyazott flash, hihetetlenül tré hatást keltve.



A Firefoxom is naponta fagyizott még nemrég, de gyanús lett, hogy valamelyik szecska add-on a ludas, úgyhogy pár napja kikapcsoltam mindet és most egyenként kapcsolom vissza őket. Egyelőre stabilnak látszik.

20 óra szórakozás

At vettem észre magamon, hogy összesen max 20 órát bírok rászánni egy játékra. Ha ennyi idő után nem érek el a befejezés közelébe, akkor a fiókban végzi a cucc.

Példák 2007-ből idáig:

  • Zelda Twilight Princess
  • Final Fantasy VI
  • Tales of Symphonia
  • Puzzle Quest
Bár ez utóbbit nagyszerűen lehet játszani a kanapén miközben az Asszony nézi a 24-et, de ez csak fél óra naponta.

Bohóckodtam a múltkor a Supreme Commander-rel is. Azon röhögtem benne, hogy a leegyszerűsített erőforráskezelés vezető tervezője nem lehetett más, csakis Fogarassy Árpád, mer'hogy nem számít benne semmi, csak az "anyag, (az erő) és az energia" a "bolygókörüli térben" ugye. Nagy csilivili grafikája lenne különben, de ha az ember át akarja látni, hogy mi történik, akkor le kell nyomni a cuccot olyan kicsibe, hogy az egységek, csak egypixeles lövedékeket lövő turistajelzésekként/kresztáblákként jelennek meg. Ettől még a játék meglepő módon érdekes és élvezhető marad egyébként.

Most pedig megyek olvasni a Diamond Age-et Neal Stephenson-tól. Jó.

2007. június 8.

Ügyintézés online és offline

Regisztráltattam az új autómat. Ilyenkor itt mindig kap új rendszámot az autó, a régit el lehet tenni emlékbe. Gyűjtöm őket, mikor majd megnyitom a kocsmámat (valahol vidéken, követlenül a vegyesbolt mellett, belépés csak pörköltszaftos lyukacsos pólóban) akkor jó lesz dekorációnak.

Elég zökkenőmentes az ügyintézés, gyorsan megvan, tetszik.

Mégjobban tetszik az, mikor teljesen online lehet csinálni. Pl. a weben bekattintottam, hogy most itt van nekem a kocsim, tegyék hozzá a biztosításomhoz, kicsit ment a bitkolbász és egyből kaptam egy lapot, amit kinyomtattam és kész. Majd küldenek kártyát postán is, de az már formaság. Az az ijesztő, mikor a hitelkártya is ugyanígy megy.

A biztosítótársaságnak még egy alkalmazottjával sem találkoztam személyesen, mindig mindent telefonon vagy weben intéztem, azt sem tudom, van-e a városban irodájuk.

2007. június 6.

Az olaj igazi ára

Gyuri bácsival szoktam együtt jönni a gyárba, ami kétféleképpen segít hozzájárulnom a környezettudatossághoz.

  1. a car pooling-gal (közös autózás) spóroljuk az energiát, kevésbé szennyezzük a környezetet
  2. alkalmam van átitatódni az alternatív energiatechnológiák legújabb fejleményeivel. Gyuri bácsi nemcsak követi a híreket, de kiszámolja a technológiák energiamérlegét, figyeli az új startupokat, otthon algakísérleteket végez stb. :)
Az egyik dolog ugye a peak oil (nagyjából elfogyott az olaj fele, innentől csökkenni fog a kitermelés), és hogy innen hogyan tovább. Illúzió az, hogy a piac majd elintézi, ugyanis teljesen piac teljesen torz az olajcégek lobbiereje miatt. Tudta-e ön, pl. hogy az etanolra megszavazott szövetségi ártámogatást nem az etanoltermelők kapják, hanem az olajcégek, amiért hajlandóak belekeverni a benzinjükbe?

Az olaj igazi ára nem az, amit az amcsik a kútnál fizetnek (kb. az európai árak fele).
  1. A szövetségi kormány dollármillárdokkal támogatja minden évben az olajcégeket.
  2. A instabil olajtermelő országoktól való függés és az ebből adódóellátási ingadozás az energetikai minisztérium megbízásából készített tanulmány szerint mostani árfolyamon 70 trillió billió dollárba került az országnak a legutóbbi 30 évben. Ez nagyobb, mint az USA összes eddig vívott háborújának költsége.
  3. Az olajtermelő országokhoz az utóbbi 30 évben 1,16 trilliós billiós vagyon vándorolt át az USA-ból tovább rontva a kereskedelmi mérleget.
  4. A katonai jelenlét a közel-keleten (mikor épp nincs háború) nagyjából 50 milliárd dollárjába kerül az országnak és feltüzeli a muszlimokat, amikor a gyaur kutyák katonái ott állomásoznak az iszlám legszentebb helyein.
  5. Mikor háború van pl. Irakban (91, 2003-) az további százmilliárdokba kerül.
  6. A globális felmelegedés költségeit, amihez az olaj elégetése azért nem elhanyagolható mértékben járul hozzá aztán persze megbecsülni is nehéz.
Lásd még The Hidden Cost of Imported Oil.

Attól függ, hogy hogyan számoljuk, mindez nagyjából azt jelenti, hogy a benzin valódi ára kb. 2-szer annyi, mint amit az amerikai polgár otthagy érte a kútnál.

Ez persze nem nagyon jut el a köztudatba, most még nagyon bátornak kell lenni, hogy valaki ezt mainstream politikusként kimondja. Nem hiszem, hogy el tudna jutni az elnökségig valaki, aki ehhez hasonló kijelentésekkel magára haragítja az olajlobbit.


2007. június 5.

A történelem vége Kínában

Kérdezem Kínában élő volt osztálytársamat, hogy ott fog-e nyugdíjba menni. Aszongya:

Kinaban azert nem fogok nyugdijba menni, mert itt nincs nyugdij, sot TB sincs, es fizetni kell az orvosi ellatasert, sot meg az altalanos iskolaert is.
Az egyetem pedig dragabb mint kulfoldon...

Szoval aki nekem Kinat megegyszer kommunista orszagkent emlegeti... a legdurvabb kapitalista orszaga vilagon. :-)

2007. június 2.

Vettem ismét egy második autót



Ilyet, ni. 2000-es Hyundai Elantra (stock photo). Amerikai mércével nagyon picike, ennél kisebbet nem is látok a környéken sehol.

Nem szívesen tartok 2 kocsit
, de hosszú idő után be kellett látnom, hogy itt egyszerűen muszáj.

Alaphelyzetben megúsztam úgy, hogy az egyik munkatársammal járok a gyárba, de igaziból nem jó, mert bármi van, szívességet kell kérni, az ember kiszolgáltatott. Napközben nem tudok elmenni a bankba, vagy máshova ügyintézni, hazafelé bevásárolni pl.

A buszozás is ígéretesnek adódott, csak egy utcával arréb lakok, mint ahol a busz jár, a csatlakozás pedig nagyon gázosan működik és teljesen időhöz köti, hogy meddig maradhatok az irodában.

Ha valami gubanc van és haza kell vinni valahonnan, akkor az Asszonynak be kell pakolni a gyerekeket a kocsiba és el kell furikáznia, ami teljesen szuboptimális. A hétközben nem vihetem el otthonról, mert a család nem tud másképp se boltba, se az iskolához, se a játszótérre elmenni. Nem sok családot ismerek itt, akik meg tudják úszni hosszútávon 1 autóval. Ahol már tinédzser gyerek is van, ott a legalább három kocsi a normális.

Ezt a második kocsit arra fogom használni, hogy mikor kell elmenjek vele a legközelebbi buszmegállóhoz, ott leparkoljam és felszálljak a buszra (park and ride).

A másik funkciója az, hogy ha szeretett, hűséges, ám mára kissé leharcolt öreg Hondánk beadja a kulcsot, akkor legyen pótlék.

Nem mondom meg, hogy mennyibe került, de annyit elárulok, hogyha beleteszem a MacBook Pro-mat, akkor vígan megduplázom az értékét. :)

2007. június 1.

Jön William Gibson új könyve



Bejelölni a naptárban: augusztus 7-én megjelenik William Gibson új könyve, a Spook Country.

Érdekes, hogy a kedvenc cyberpunk íróim, hogyan fordulnak az egyre közelebbi jövő felé, ahogy telik az idő.

A Neurománc 1984-ben még egy viszonylag távoli jövőt írt le, aztán ahogy jelentek meg az újabb könyvek, eljutottunk a jelenbe. A Spook Country 2006-ban játszódik.

Neal Stephenson is hasonló dolgon ment keresztül, csak még extrémebb formában. A nagy sikerkönyve a Snow Crash még igazi cyberpunk, aztán jelen, illetve második világháború következett a Cryptonomicon-nal végül a 16-17. századba jutottunk az igazi nehézsúlyú barokk ciklusával (Baroque Cycle).

Lehet, hogy a korral jár.