2007. július 31.

Harc az entrópia ellen

Néhány hete sikerült az Asszonnyal közösen harcot hirdetnünk a lakásban található entrópia ellen. Több sikert is elkönyvelhetünk a CHAOS (can't have anyone over syndrome) felszámolásában.

Vásároltunk egy több szekrényt, dobozt és a fiamnak egy könyvespolcot (nagy élmény volt neki összeszerelni). Mivel mostanáig információs monopóliuma volt az Asszonynak, azaz csak ő tudta minek hol a helye, vagy éppen mi hol található elkezdtem egy buci nagy Google Spreadsheetet összeírni, amibe mindent bejegyzek, ami az utamba akad és nem tudom hova kell tenni, vagy éppen keresem, hogy hol van, de nem találom. Az Asszonynak ki kell töltenie a "hol a helye" oszlopot, így fokozatosan elkészül a katalógus a műanyagvillától, a gumimatracon át az állatkerti bérletekig.

Előző hétvégén kirámolt 6-8 zsák szemetet a szekrényből, így ismét walk-in lett a walk-in closet. Valószínűleg folytatódni fog a további lomtalanítás, de már így is vagy fél tucat szuperjó könyv került elő pl. az alsóbb földrétegekből.

A mai nap pedig újabb fegyverrel bővült az arzenál: az Asszony kapott tőlem ajándékba egy kézi Brother címkenyomtatót. QWERTY billenyűzete van, az ember sétálgat vele, beüti a szöveget, letépi és ráragasztja a feliratot a dobozra, mappára vagy akármire. Így nem kell mindent kinyitni, hogy megtudjuk mi van benne, vagy hogy abba való-e az, ami éppen most a kezünkben van és a helyét keressük. Über nagyon.

2007. július 29.

Könyv: Getting Things Done



Az Amazon-on megnéztem és nagyjából pont 2 éve vettem meg a 254 oldalas Getting Things Done című könyvet (a róla elnevezett GTD vallás bibliáját).

Ma reggel sikerült az utolsó oldalt is elolvasni. Nagyon vegyesek az érzelmeim. Egyrészről kiváló könyv, a szerzője, David Allen által ismertetett módszer számos eleme tényleg működik nálam is, és ezeket most már napi szinten alkalmazom, a könyv maga pedig tele van valóban inspiráló dolgokkal.

Ugyanakkor az én gyomrom nagyon nehezen veszi be a self-help könyvek formátumát, azt, hogy egy használtautó-kereskedő módjára el akarja nekem adni a dolgot.

A könyvet valószínűleg többször újra fogom olvasni majd, de legközelebb veszek két bazi nagy filctollat: egy feketét és egy sárgát. A sárgával megjelölöm a fontos, hasznos részeket (összességében nem több, mint 30-40 oldal). A feketével pedig kihúzom a vérbe a salesman bullshitet.

Lehet, hogy leírom majd itt, ami nekem bevált ezekből a tippekből. Addig is itt a FAQ.

Szupertömörített tippgyűjtemény:

  • ne hagyd feldolgozatlanul az inboxodat (lenullázni rendszeresen)
  • gyűjts össze minden tennivalót egy helyre, ne maradjon ki semmi. írj le mindent
  • a tennivalóidat csoportosítsd projektenként (pl. családi nyaralás az idén, új leányvállalat alapítása), rendezd sorba a lépéseket és mindig csak azzal foglalkozz, hogy mi a következő lépés (pl. megnézni az utazási iroda websiteját, hogy milyen ajánlatok vannak)
  • a tennivalóidat emellett kontextus alapján is rendezd össze. Pl. amihez autózni kell, kerüljenek egy helyre, amihez online kell lenni kerüljenek egy helyre, amit a főnököddel kell megbeszélni, kerüljenek egy helyre stb. Így mikor mondjuk autóba ülsz, lezavarhatsz egy csomó tennivalót szinte gondolkodás, kutakodás nélkül.
  • rendszeresen nézd át az összes tennivalódat, hogy képben legyél
  • vedd figyelembe a prioritás és a kontextus mellett az energiaszintedet is. Hiába ülsz éppen a gép mellett, egy hosszú nap után nem biztos, hogy lesz kedved elkezdeni megírni egy új árajánlatot, viszont lezavarhatsz 4-5 sokkal kevésbé energiaigényes, de mégsem teljesen értelmetlen dolgot.
  • úgy csináld meg a rendszeredet, hogy azokat és csak azokat a tennivalóidat lásd, amikre ott és akkor szükséged van
  • tudj nemet mondani valamire
  • élvezd milyen jó érzés, mikor kipipálsz valamit
  • élvezd milyen jó bűntudat nélkül úgy dönteni, hogy most nem csinálsz meg egy dolgot
Nekem személyesen az iGTD nevű Mac-es alkalmazás adott erőt és motivációt, hogy újra, komolyabban elővegyem ezt a dolgot és egyelőre nem bántam meg.

2007. július 27.

Family Guy on American Elections and Politics


Via: VideoSift

"Undecided voters are the biggest idiots on the planet. Try to give short, simple answers."

2007. július 26.

Email: 5 mondat vagy kevesebb

Egy csomó szokásomon, gyakorlatomon változtattam, változni igyekszem mostanában, innen-onnan összeszedett tippek, trükkök alapján .

Ha tényleg pozitív az összhatás, akkor majd a bevált megoldásokat leírom. Néhány hónapig még tesztelnem kell őket.

A legújabb ötlet, amit elhatároztam, hogy megpróbálok követni: minden emailre 5 mondatban vagy kevesebben válaszolok (ha lehet).

Linkek:

Anglicizmusok 7 évesen

  • voltunk egy nagy bulinál - we've been to a big party
  • sokszor voltam az osztályában, onnan tud engem (onnan ismer) - that's how he knows me
  • képzeleti barát (képzeletbeli) - imaginary friend
  • a te csapatodon vagyok - I'm on your team
  • csináltam egy kívánságot (kívántam valamit) - I made a wish
  • eltört a számítógépjük (elromlott) - their computer was broken
  • apa leütötte egy darabomat, de két mozgás után nyertem (leütötte egy bábumat, de két lépés után nyertem) - Dad captured one of my pieces, but after 2 moves I won
  • hol a doboz fedezéke? (fedele) - cover lehet fedél, fedő vagy fedezék is
Korábbiak: Anglicizmusok 6 évesen

2007. július 23.

Tőkeintenzív fénymásolda

Évek óta nem voltam fénymásoldában, de most szükségem volt rá, úgyhogy elmentem a Staples nevű, irodaszereket forgalmazó áruházba (éves bevétele 16 milliár dollár) (előtte weben ellenőrizve a legközelebbi üzlet címét és nyitvatartási idejét).

Még sosem voltam ott fénymásolni, mégis úgy sikerült megoldanom, hogy egyetlen homo sapiens-szel sem léptem érintkezésbe. Megláttam részleget, ahol kb. 8-10 fénymásoló volt két sorba kirakva, a sor végén egy terminál. A terminálon az érintőképernyő segítségével vettem egy kártyát, tölthettem rá pénz, majd a kártyát a fénymásolóba helyezve hozzáláthattam a másoláshoz.

Nem az volt a meglepő, hogy micsoda funkciók voltak a fénymásolóban, pl. a kinyitott könyvet egyszer ráhelyezve tudott kétoldalas lapot készíteni, úgy, hogy az egyik oldalon a balra található lap, a másik oldalon a jobbra található könyvlap másolata szerepeljen, hanem az volt az igazi csoda, hogy ezt minden segítség nélkül, az érintőképernyő pár másodperces nyomkodásával elő tudtam hozni belőle. És főleg: valahogy a kis képecskék eljuttatták az agyamig, hogy egyáltalán létezik ilyen funkció, mert különben eszembe sem jutott volna. 7 centbe (12HUF) került laponként a fénymásolás. A végén egyszerűen kivettem a kártyát és elégedett ügyfélként távoztam.

That was easy!



(A Walmartban ugyanilyen ijesztő technológia a pénztáros nélküli, önkiszolgáló kassza, ahol az ember magának szkenneli be a vonalkódokat és fizet hitelkártyával. Csak minden 6-8 géphez van egy alkalmazott, aki csak akkor jön oda, ha gubanc van.)

2007. július 21.

Magyar Wikipédia Magazin

Megint olyasmit vállaltam be, amire igaziból nincs időm... Néhány Wikipédistával indítottunk egy közösségi blogot a Wikipédia magyar olvasóinak: Magyar Wikipédia Magazin címmel.

Remélhetőleg nem fullad be idő előtt és tényleg közösségi blog lesz, sok termékeny közreműködővel.

Szóval akit érdekel az ilyesmi, cuppantsa be az RSS olvasójába és úgy nem látja majd a kissé még csiszolatlan designt. :)

Ha valakinek lenne kedve design fronton vagy ötletekkel, cikkekkel segíteni, illetve közreműködőként beszállni, dobjon egy emailt a huwiki-blog@googlegroups.com címre.

Takarítás, könyvesbolt

Totális háborúm az entrópia ellen tovább folytatódik. Kipucoltam teljesen az irodámat, itthonról bevittem a programozós könyveket, hogy több hely legyen.

Kipucoltam a munkahelyi és a magánemailjeimet.
Kiirtottam több mint 680(!) megcsillagozott bejegyzést a Google Reader-ben. Csak vagy 10 olyan maradt, amit még mindig el akarok olvasni.

Most elmentem a Borders nevű könyvesboltba és mázlim volt, hogy megnéztem a weben a nyitvatartását ("borders nashville store", google első találat), mert feldobott ablakban egy kupont, amit kinyomtatva csak ma kaptam 20% kedvezményt. Királyság.



New York-i útikönyveket vettem, illetve megvettem a most agyonhypeolt Stumbling on Happiness című könyvet. Arról szól, hogy az emberek nagyon rosszul tudják igaziból megjósolni, hogy mitől, mennyire és milyen hosszú ideig lesznek boldogok (vagy boldogtalanok) (pénz, gyerekek, nyer a focicsapat), ráadásul utólag is kimutathatóan rosszul emlékeznek vissza, hogy tényleg boldogok voltak-e, pl. mikor még kicsik voltak a gyerekek.

A bolt tele volt Harry Potter rajongókkal, a pénztárnál vagy 20-an álltak sorba és mindenki Potter könyvet vett rajtam kívül (már sorbanállás közben olvasták). Még rendőrbácsi is figyelt, nehogy a potteristák felgyújtsák az épületet, ha kifogy az anyag. :)

Én személy szerint kimaradtam a HP őrületből, de majd ha a fiam elég nagy lesz hozzá, én is elolvasom.

2007. július 19.

Kiruccanás New York-ba

Augusztus végén egy hosszúhétvégére meglátogatom cimborámat New Yorkban, aki megmutatja a várost, többek közt azt is, hogyan néz ki a Google (ottani részlege) belülről.

Próbáltam szerezni jegyet a Colbert Report-ra is, de a website szerint legközelebb jövő ilyenkorra van elérhető...

Aki tud abszolút megnézendő, vagy elkerülendő dolgokat New Yorkban ossza meg (Central Park-hoz közel lesz a bázis elvileg).

2007. július 17.

Kint 32 fok, bent 19

Az ételeken kívül az egyik nehezen megszokható dolog itt az USA-ban a légkondi. Nagyon brutálisan nyomják.

Jelenleg kint 32 fok van, itt bent pedig 19. Minden nap felveszek egy kardigánt az irodában. A nyár közepén. Tennessee-ben, ami kb. Marokkóval van egy szélességi körön.

De most már így is fázom, úgyhogy fogom a laptopomat és megyek ki egy padra megmelegedni.

(A múltkor a söröző kerthelységében is fel voltak állítva óriási, velem kb. egyforma magas ventillátorok légkondival. Fújtak, mint a veszedelem, olyan érzés volt, mint a szélgépek, amiket fotózásnál használnak, hogy lobogjon a néni haja.)

2007. július 16.

Let the bodies hit the floor



'Cause then there was this boy whose
Parents made him come directly home right after school
And when they went to their church
They shook and lurched all over the church floor
He couldn't quite explain it
They'd always just gone there

Mmm Mmm Mmm Mmm
Mmm Mmm Mmm Mmm

2007. július 12.

Pikapika: fénnyel firkálás

Pikapika: sötétben csinálnak képeket hosszú exponálási idővel, közben egy ember elemlámpával rajzol valamit, ami színes vonalként jelenik meg a fotón. Több ilyen képből az alábbihoz hasonló animáció készíthető:

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

via Ned Batchelder

Az amerikaiak nem mennek szabadságra

Európában nagyjából megáll az élet nyáron és nem ritkák a többhetes szabadságok, mikor az emberek akár egy egész hónapra eltűnnek a munkahelyről.

Amerikában ez egyszerűen nem része a kultúrának. Eleve vagy csak 3 hét szabadság van egy évben és ezt sem szokás hosszabb szakaszokban kivenni, illetve nagyon sokszor egyáltalán nem veszik ki.

Nincs rá idő, megáll a projekt, az utazás drága és stresszes, nehéz koordinálni, hogy a családban mindenkinek egyszerre sikerüljön kivenni a szabadságát, stb. De szerintem a legfontosabb az, hogy egyszerűen rossz érzés eltűnni hosszabb időre, mikor a csapat többi tagja dolgozik, ami aztán egy önerősítő kör lesz. A végeredmény: az amerikai munkanap, munkahét is hosszabb, a kivehető szabadság rövidebb, a ténylegesen kivett szabadság, pedig európai szemmel nevetséges.

Az Orbitz felmérése szerint az utóbbi időben tovább csökkent a több hétre szabadságra menők száma és a válaszadók egyharmada nyilatkozta, hogy 5 vagy kevesebb napot ment szabadságra előző évben.

Why some don't like to take vacations (CNN)

2001-es adatok szerint évente átlagosan szabadságon töltött napok száma országonként:

  • 42 Olaszország
  • 37 Franciaország
  • 35 Németország
  • 34 Brazília
  • 28 Nagy-Britannia
  • 26 Kanada
  • 25 Dél-Korea
  • 25 Japán
  • 12 USA

Overworked Americans can't use up their vacation

Az USA egyébként az egyetlen fejlett ország, ahol nem írja elő törvény a fizetett szabadságokat. Ennek az eredménye, hogy a munkavállalók egynegyedének egyáltalán nincs fizetett szabadsága.

Akkor ehhez tegyük még hozzá, hogy igazi európai értelemben vett ebédszünetet sem nagyon tartanak. De az étkezési szokásokról majd egy másik bejegyzésben lesz szó.

2007. július 11.

Chet Atkins emlékkoncert

Az idén megint voltam Chet Atkins emlékkoncerten "beszopni a kultúrát". Tulajdonképpen egy véletlen folytán mentem el tavaly és nagyon tetszett, ezért most az idén is visszatértem a munkatársakkal.

Chet Atkins egy nagyhatású gitáros volt és az itt a személye köré kiépült kultuszhoz hasonlót csak Hamvas Bélával kapcsolatban láttam korábban. Nevét csak mély áhítattal lehet kimondani és minden tőle származó dologra a távoli horizont felé néző, elismerő bólogatással kell reagálni.

Nagyon jó zenészek jönnek messzi földről és akusztikus gitáron nyomnak olyan zenét, amiről nem is tudtam korábban hogy létezik, mint stílus.
Életemben itt láttam először például harp guitar-t (hárfagitár?).

A közönség pedig igazi akusztikus gitár-nörd, ilyen fajta légkört, arckifejezéseket, belső kapcsolati hálókat és poénokat lehet kb tapasztalni egy demo-scene-en, vagy a világháborús terepasztalokat összeállító megszállottak összejövetelein. Csak itt sokkal jobb a zene. :)

2007. július 9.

Honnan jön a pénz?

Honnan jön a pénz? Mennyi van a világban? Mitől lesz egyre több?

Kiváló, érthető és ijesztő magyarázat arról, hogy ki hozza létre a pénzt, amit elköltünk. A legtöbb ember azt hiszi, hogy a bank azt a pénzt adja ki kölcsönbe, amit mások betesznek. De nem így van. A bank olyan pénzt ad ki, ami nem is létezik, soha nem adta oda neki senki. A bank beszed mondjuk 2000 forintot és azonnal kiad 10000 forintot: a bank pénzt gyárt a hitelekből.

Fura dolgok következnek a hitelpénzből:

  1. Ha mindenki visszafizeti a tartozását összeomlik a pénzügyi rendszer: hitelek nélkül eltűnne a pénz.
  2. Ha nem sikerül exponenciálisan (bölcsészeknek: egyre gyorsuló ütemben) növelni a gazdaságot, akkor szintén összeomlik a pénzügyi rendszer. Másképpen: ha állandósul egy adott szinten a lakosság, a fogyasztás és a termelés, akkor kipukkad a lufi.
Ezt kell itten megnézni:
A végén van egy kis propagands és összeesküvéselmélet, de attól még elgondolkodtató és tanulságos.

Ennek benne kéne lennie a középiskolás tananyagban.

Köszönet Gyuri bácsinak.

PS3 pricedrop

From Slashdot:

by suv4x4 (956391) on 2007.07.08 23:14 (#19795769)

"$499 PS3 rumored"

"$499 PS3 denied by Sony CEO"

"Sony rejects $499 PS3"

"Sony Spokesman says $499 a hoax"

"$499 PS3 confirmed"

2007. július 8.

fedex.hu "minimáldesign"



Nos, ez így azért nem túl professzionális.

2007. július 7.

Könyv: Diamond Age



Neal Stephenson 95-ös könyve a Diamond Age nagyon kellemes meglepetés volt. Érezhető rajta még, hogy nem sokkal a Snow Crash (1992) után írta, de én, bár kissé bizonytalanul, de azt mondanám, hogy szerintm jobb annál (bár azt 9 éve olvastam és már kissé homályos).

A Snow Crash-hez hasonlóan van benne szétesett, majd új alapokon újraépült társadalom. Különösen tetszett, hogy a nanotechnológia korában egy embercsoport újraéleszti a viktoriánus hagyományokat cilinderrel, lányiskolákkal és nyilvánosság előtt elfojtott érzelmekkel.

A többi Stephenson regényhez hasonlóan van benne seksz, nagy hajó (most vettem észre, mennyire szereti a nagy hajókat), informatika, társadalomfilozófia és olyan mondatok, hogy elolvasva őket elégedetten csettint az ember.

A téma: hogyan lehet felnevelni egy lánygyereket majdnem kizárólag egy interaktív könyv segítségével, hogyan maradhat fenn az emberiség egy olyan korban, amikor bárkinek bármit összeszerelnek a láthatatlan méretű nanorobotok.

Mindenkinek ajánlom, aki Stephenson vastagabb könyveinek mértetétől esetleg megijed, mert kellemes, könnyű olvasmány.

2007. július 5.

Vakáció

My son in the pool plus a good book (Diamond Age)
Kivettem 1 hét szabadságot, hogy maximalizálhassam a fiammal a medencénél eltöltött időt.

32-34 fok: (légkondival) tökéletes. A víz délutánra már teljesen meleg és általában nincs ott senki. Családot minden nap elviszem ebédelni, netelérést meg minimalizálom. Jó könyveket olvasok, ipari mennyiségű Nintendo DS játékot tesztelek. Nem. Kell. Ennél. Jobb.

2007. július 1.

Fagyizik a Mac

A legutóbbi update óta néhány perc alatt lefagy a MacBook Pro-m, mikor az itthoni Wi-Fi-t kezdem el használni.

Ez megbocsáthatatlan, ilyet a fele ennyibe kerülő PC laptopom is tudott.