2008. május 30.

kuruc.info gmail spam 2.

A kuruc.info a múltkori bejegyzésem óta is nyomatja nekem a nemzrad spamet egyszerhasználatos gmail címekről. Kb. talán heti 1 landol az inboxomban. Mostanra már megnyitás nélkül felismerem ezeket egyébként és egy "x!" billentyűkombinációval már küldöm is a péniszkenőcsök közé.)

Erre a fajta tömeges GMail postafiók gyártásra vannak sajnos célszerszámok, ilyen pl. a Jiffy GMail Creator. Képernyőkép:



Innen üzenem a kedves nemzetféltő spammereknek, a Jiffy GMail, illetve a konkurens szoftvercsomagok alkotóinak és valamennyi kedves felhasználójának hogy szopjanak lovat. Ezt követően gépeljenek be 1 captchát és aztán megint szopjanak le egy lovat usw.

First against the wall when the revolution comes.

Az illusztráció a Reakció blogról való. A Jiffy GMailről a Coding Horror posztjában olvastam.

Agglegénység, Nashville

Kivittem a repülőtérre a családot, 6 hétre mennek Magyarországra. Én 2 éve voltam utoljára, ha jól emlékszem, nem tudom mikor megyek legközelebb. Esetleg ősszel...

Közel hat év után mostanra már Nashville ugrik be, mikor arra a szóra gondolok, hogy "otthon". Megszerettem a várost, bejönnek az udvarias emberek, a jó idő, a lakópark (vadlibákkal), a dombok, a rengeteg erdő (őzekkel!) és mostanra megtaláltam azokat a városrészeket, amik annyira jól néznek ki, hogy elég rajtuk keresztülmenni , hogy jól érezzem magam. Sokáig nem vettem észre, mennyire más hangulatot jelent, ha az ember a gettón, az autópályán, vagy a gazdag negyeden keresztül közlekedik a gyár és az otthon között. Gyakran eszembe jut a Sims nevű játék "room rating" paramétere: ha szép cuccokkal vesszük körül az emberkénket, akkor vidám lesz, és jól működik a mindennapokban. Viszont, ha lepukkant gagyival, mocsokkal (és nem igénytelen típus) akkor depi lesz.

Visszatérve. Most, átmeneti agglegényként az lesz a kihívás, hogy ne csússzak szét és rendben tudjam tartani a lakást meg magamat. :) Tudtátok, hogy a házasemberek tovább élnek?

2008. május 29.

Kocka: JavaScript, Greasemonkey

A modern JavaScript és a Firefox GreaseMonkey pluginja tetszik mostanában. A kiváló Better GMail extension kapcsán kezdtem felfigyelni rá. Az a meggyőződésem van kialakulóban, hogy a Greasemonkey korunk Emacs Lisp-je.

Már régóta tervezgettem, hogy írok egy szkriptet, ami a blog.hu-s blogokban lehetővé teszi a feketelistázott hozzászólók kommentjeinek alapértelmezés szerinti elrejtését. Pl. Tóta W. blogjában szoktak néha informatív, vagy érdekes hozzászólások lenni, de akkora a zaj, hogy nem éri meg kimazsolázni őket a több mint komment 1000 közül. És persze a zaj 80%-át a hozzászólók 20%-a generálja.

Wikipédiában kísérleteztem hasonló ötlettel és ott már félkészen is nagyon üdítő élmény.

A kevés szabadidőn kívül az tartott vissza, hogy igazából nem olvasok annyi blog.hu-s blogot, hogy visszahozza a ráfordítást.

Aztán az jutott eszembe, hogy az Ikariam-hoz írok okosító szkriptet, de naná, hogy már van több is. A legnépszerűbbnek ráadásul magyar a fejlesztője.

Még gondolkozom, hogy mi lesz az a JavaScript projekt, ami eléggé izgalomba hoz. Talán valami egyszerű, de hasznos Wikipédiás cucc Google Gears-szel? Meglátjuk.

Ja, meg még az Android platformot várom, szeretném én megírni rá, az 5000-ik to-do alkalmazást. :) Android demó videók.

2008. május 26.

Ikariam - webes játék




Totál szét voltam csúszva most a hosszú hétvégén, úgyhogy értelmes dolgok helyett kipróbáltam az Ikariam nevű, böngészőben játszható, ingyenes stratégiai játékot.

Egy erősen leegszerűsített Civ-re emlékeztet, városfejlesztéssel, kutatással, kereskedelemmel, kémkedéssel, diplomáciával, amelyik csak az ókorban marad (+ retró harci robotok). Ha jól értem, összesen asszem 13 városunk lehet max és nem lehet egymás városait véglegesen elfoglalni, csak fosztogatni, blokád alá vonni, vagy rövid időre megszállni.

Emiatt nem is lehet végleg "elveszíteni" a játékot, a legrosszabb, ami történhet, hogy némileg lemaradunk a fejlődésben. Az igazi cél, az, hogy a ponttáblázatban minél feljebb küzdjük magunkat.

Érdekes az üzleti modell: reklámok helyett a játékosok pénzért jobb áttekintést engedő felhasználói felületet bérelhetnek, vagy átmenetileg kereskedelmi, termelési bónuszokat vásárolhatnak maguknak.

Számos nyelvre le van fordítva a felület, köztük magyarra is. A fiamat is érdekelte, úgyhogy csináltunk neki is egy accountot. (Az angol verziót kérte.)

A kedvencem a játékban az, hogy lassú, kezdetben percekig, később órákig tart megépíteni egy épületet, felfedezni egy technológiát vagy lefolytatni egy hadműveletet. Így elég naponta kb. 2-szer ránézni a városunkra, ha nem vagyunk megszállottak. Ilyen szempontból kicsit olyasmi, mint a teve club (volt sok éve mikor utoljára néztem).

Már nagyon régen (97?) is voltak ilyen webalapú, MMO "stratégiai" játékok, az igazi különbséget elsősorban a grafikában és némileg a bonyolultságban látom.

Viszont 7-8 éve játszottam egy fantasy play by mail stratégiai játékot, egy magyar szerveren, az teljesen szöveges alapú, az Ikariamnál bonyolultabb, időigényesebb és brutálisabb volt. (Ha az akkori szövetségesem emlékszik a nevére, akkor légyszi írja meg.)

Az Ikariamhoz van IRC csatorna, fórum több nyelven (pl. magyarul) és viszonylag jó wiki is. Én jelenleg a 13276-ik legjobb játékos vagyok a szerveren. :)

2008. május 23.

Olajcsúcs vegyes 1.

Öt éves szolgálat után, ma búcsúztatta a cég olajcsúcs-értő magyar kollégámat, Gyuri bácsit, aki búcsúajándékként kapott kézzel és napelemmel is működő elemlámpás rádiót, zsebbe dugható, legyezőként kinyitható, mobil eszközök töltésére használható napelemet és egy kanna benzint, amire a kollégák a ráírták az aznapi benzinárat. Az óhazába visszatérve passzívház építésére készül.

Közben a felfelé menetelő olajár (tegnap 135$) miatt az olacsjúcs-elmélet kezdi elérni a mainstream sajtót. Pölö CNBC videó, Index cikk, interjú stb.

A nap vicces híre, hogy itt, Tennessee-ben a magas benzinárak miatt egy farmer átállt a traktor használatáról öszvérekre, mert olcsóbb: állítólag 70 dollárt spórol meg így naponta. A videó jó szövegértési gyakorlat angolul tanulóknak, aki megérti a nyilatkozó papát, annak nincs mitől félnie a szóbelin. Bátyja ezzel kapcsolatos idézetével zárnám mai olajcsúcs-híradónkat: "It's the way of the future."

2008. május 21.

RPG (ihletésű) fogyókúra

Aki játszott pl. World of Warcraft-et, Final Fantasy-t vagy más, számítógépes RPG-t, az tudja mennyire addiktív bír lenni az ilyesmi (mármint az erre hajlamos milliók számára). Az a vicc, hogy maga a tevékenység, amit egy WoW játékos végez, hogyha kivesszük belőle a jutalmazást (jobb felszerelés, erősebb karakter) akkor többnyire egy unalmas, szinte végtelenül ismétlődő, mechanikus dolog, effektíve egy mókuskerék (grind). A trükk az, hogy mindig megcsillantunk valamifajta jutalmat a játékos orra előtt: ha befektet még egy fél órát, akkor közelebb kerül hozzá, ha befektet 2 órát, akkor meg is kapja és akkor erősebb lesz. Persze a mókuskereket is ugyanannyival nehezebb lesz hajtani majd, de ezt még nem érzi, mindig bele tudja élni magát, hogy a következő dűne mögött már ott lesz az oázis.

Pár hete azon törtem a fejet, hogy hogyan tehetném a sportolást és a fogyást az RPG játékokhoz hasonló módon addiktívvá a magam számára. Az eredmény egy egyre növő Google Spreadsheet lett, amibe feljegyzem mennyit sportolok, mennyi a testsúlyom minden reggel és ezekből kiindulva (menet közben egyre bonyolódó exponenciális képletek alapján) pontokat ("kreditet") adok magamnak, amit, ha elegendő összegyűlt, átváltok dollárra és megveszem majd belőle a jutalmat.

Most, hogy a térdemet széttrancsíroztam (jelenleg is be van jegelve), a sportban szünetet vagyok kénytelen tartani, de a fogyis részt azért folytatom közben. Pl. tegnapelőtt kiegészítettem a táblázatomat és a grafikonjaimat mozgó átlagokkal. Az alábbi grafikon pl. azt mutatja, hogy hogyan alakul az utolsó 10 nap átlagának súlyváltozása (kék), illetve ennek az értéknek a 10 napos mozgó átlaga (piros). Látszik, hogy átlagosan kb. 0,35 font (0,15 kg) az, amit leadok naponta.



A Warcraft-ben volt egy olyan addon, ami kiírta a képernyőre, hogy mennyi XP-t gyűjtöttünk átlagban óránként, és ezzel a tempóval mennyi idő még elérjük a következő szintet. Valahogy így nézett ki:



Tegnap egy ehhez hasonlót készítettem én is Mostantól a táblázatomban egyből látom, hogy a jelenlegi tempómat és súlyomat (pontosabban ezek mozgó átlagait) figyelembe véve mikor érem el a megcélzott súlyt: nagyjából július vége.



A motivációs részt sikernek könyvelem el. Minden nap ráállok a mérlegre és tényleg kiváncsian várom, hogyan alakulnak a számok. A mozgó átlagok használata óta nem keseredek el pár deka pluszon, mert ha izé, az anyagcserém ritmusa esetleg nem úgy alakult aznap, hogy kisebb az érték, mint az előző mérés, az átlagok attól még lefelé tendálnak. A konditeremben is mindig kihívás, hogy egy icipicivel tovább nyomjam a futógépet (a négyzetes függvény miatt nagyon megéri).

Sportnál feljegyzem az időt, az átlagpulzust, és hogyha mérhető, akkor a lefutott távot. Ezenkívül egy-egy SMS-nyi összefoglalót írok a táblázatba arról, hogy miket eszek, mi van a térdemmel, mennyire bírom a tempót stb. Így pl. látom, hogy a múltkor 10 nap szünetet tartottam mikor eldurrant a lábam, most ezt duplázom majd 20-ra (bináris exponenciális visszalépés).

2008. május 20.

Internet addikció kezelésének technikái

Nem új, de mégsem igazán megoldott probléma, hogy tudásmunkásként a gépet nyomjuk, ami meg rá van kötve az internetre és a fejünkben dolgozik a kisördög, mindig újabb módját találva ki, hogy miért ne dolgozzunk. Személytől függően Digg, Redit, Slashdot, Fórum, IM, IRC, email, hírsiteok, Twitter, Facebook, feed reader, Amazon, eBay, blogok, webes játékok stb. Közben ezek miatt a munka nem megy, vagy állandóan megszakad, megtörik a flow.

Több kísérletet is ismerek. Egyik jóbarátom pl. Leechblockot használ, amivel egy testreszabott órarend szerint produktivitásölő siteokat, mint pl. Youtube stb. Persze a függő kisördög kikapcsolná és tovább böngészne, de a felettes én berak egy extra jelszót, amivel a kikapcsolást is meg tudja akadályozni a kritikus időszakokban... :)

Egy másik a Rescuetime, amivel vizualizálhatjuk, mivel is csesszük el pontosan az időnket. Ezt használom magam is egy ideje. Az fő bajom vele, hogy nem kezeli azt az esetet, mikor felállunk a géptől és elmegyünk ebédelni, számlázza az időt az utolsó nyitva hagyott alkalmazáshoz, ha elfelejtjük kézzel kikapcsolni. Ez végül torz eredményekhez vezet.

Én személyesen egy olyan technikát alkalmaztam már korábban is sikerrel, hogy egyszerűen kikapcsolom a WiFi-t és kihúzom a hálózati kábelt a laptopomból. Így, teljesen offline jobban megy a munka.


Paul Graham
erre talált egy olyan variációt, hogy két gépet használ. Az egyiken dolgozik és a másikon van csak internetkapcsolat, ezért ha webezni, emailezni stb akar át kell ülnie. Így, fizikailag elkülönítve könnyebben tudja kontrollálni a netezéssel töltött időt.

2008. május 15.

A Boldogságos Szűz Mária a garázsajtón

A Boldogságos Szűz Mária minden este megjelenik ezen a garázsajtón. Majdnem olyan jó, mint a banán.


via videosift.com

2008. május 14.

Mégsem élénkítem a gazdaságot

Írtam korábban a gazdaságélénkítő csomagról (szórjunk pénzt a nép közé léghajóról). Most kiderült, hogy mégsem vagyok jogosult rá, mert a feleségemnek nincsen társadalombiztosítási száma (hiába tartózkodik itt legálisan) és közösen adtuk be az adóbevallásunkat.

Nemcsak én szívom meg, hanem pl. sokezer külföldön állomásozó amerikai katona is, akiknek külföldi felesége van.

Így jártunk, nem veszek sem jüant, sem olajopciókat, sem PS3-at.

Chicago Tribune: Married a foreigner? Kiss that tax rebate goodbye

Térgyem kalácsa 3.: placebo az ízületekre

Nagyon durván megfájdult mára a térdem, muszáj voltam jeget tenni rá. Pedig 18 napja nem kocogtam, csak egyszer gyalogoltam és utána elliptikus gépet használtam háromszor. A futótérdre ez utóbbinak elvileg nem kéne, hogy hatása legyen. A fájdalom igaziból most 24 órával a gép használata után jelentkezett.

Totya ajánlotta a múltkor kommentben a Proenzi 3-at, megnéztem mi van benne:

  • glükozamin-szulfát
  • kondroitin-szulfát
  • MSM
Találtam amerikai kiszerelésben is ilyet, de az a helyzet, hogy jobban utánaolvasva az egész kissé homeopátiás hangulatú, a klinikai tesztek szerint az összetevők nem igazán tudnak többet a placebónál (pölö).

Most már viszont annyira fáj a lábam, hogy mégiscsak fogok venni ilyet, akár placebo, akár nem.

2008. május 13.

Angol nyelvlecke: we talked...

Mai angol nyelvlecke. Az, hogy "beszéltünk erről [korábban] Kevinnel" nem fordítható úgy, hogy: we talked about this with Kevin, abban az esetben, hogyha csak én meg Kevin beszéltünk. Mert a we itt azt jelentené, hogy "én és még valaki más beszéltünk Kevinnel".

Tehát hogyha csak én beszéltem Kevinnel, akkor a helyes forma:

  • Kevin and I talked about this
vagy
  • I talked to/with Kevin about this
Számításaim szerint még kb. 220-260 évbe telik felszámolni a Hunglishemet és nagyjából kétszer ennyibe végleg eltüntetni az akcentusomat.

Ájvillnatbáj disz rekord. Itiz szkrecsd.

Kapitalizmus oktatása a 2. osztályban (2. rész)

8 éves fiam arra a tényre is rávilágított otthon, hogy csak 1 millió dollárt kell összegyűjteni és utána már meg lehet élni a kamatokból.

2008. május 12.

Kapitalizmus oktatása a 2. osztályban

A fiamék az iskolában tanulják a kapitalizmus alapjait: kereskedelmi vállalkozásokat indítanak az órán játékpénzzel, beszerzik az árukat, eladják, kifizetik az alkalmazottaknak a bért, eldöntik, hogy elköltik-e a jövedelmüket, vagy befektetik, hogy kamatozzon stb. Még reklámvideót is készítettek a boltnak.

Talán ez is ér annyit, mint az, hogy melyik növény a lágyszárú meg a zárvatermő.

2008. május 9.

Bérautó: Dodge Avenger

St. Andrew's State Park
A következő paraméterek érdekeltek autóbérléskor: mennyire férünk bele, mennyibe kerül, mennyit fogyaszt.

A kategóriában PT Cruiser és Dodge Avenger között lehetett választani, utóbbi lett a nyerő, mert nagyobbnak tűnt.

Mikor megálltunk egy alabamai kisvárosban Hardee's Jalapeno Thickburgert enni, megkérdezték tőlünk, hogy milyen kocsi ez, merthogy nagyon jól néz ki (2008-as). Nagyon amerikai autó, nem kevesebb, mint hat nyolc kólatartót számoltam össze benne.

Pl. a kesztyűtartó fölé be van építve egy ilyen zárható rekesz, amibe befér 4 kólásdoboz és úgy van kialakítva, hogy a légkondi átfúj rajta, lehűtve az italokat.

Soda holder in the Dodge Avenger (open)

Később rájöttem, hogy honnan volt ismerős. Az egyetem, ahol dolgozom használ ilyesmi modelleket rendőrautósdi céljára.

IMG_0718

Nem fedeztem fel azonnal, de volt benne Sirius műholdas rádió. Ennek az az előnye hosszabb útnál, hogy nem kell folyton keresgélni, állítgatni az FM adókat és nincs reklám. Régebben mindig CD-ket hallgattunk autós kirándulásokon, de azt nem lehet, hogy bejárva az Amerikai Dél-t folyton Cranberries, Rebuplica meg Propellerheads szóljon, merthát nem illik a hangulathoz.

Végre most volt rengeteg autentikus Amerikaner csatorna, többek közt olyan ami kizárólag bluegrass dalokat, egy másik csakis Elvist, egy harmadik meg pl. csak Sinatra-t nyomott. Sokkal jobban illettek ezek a látványhoz.

2008 május Florida

2008. május 8.

Szexi tánc / olajcsúcs (peak oil) ismeretterjesztő mix

Ez is egy sikeres módszer lehet a virális videókészítésre. A néni előadja a figyelemfelkeltő mondókáját a bal oldalon, miközben a jobb oldalon tekergőzik, remélve, hogy legalább a férfi netezők nem kattintanak tovább.

Ügyes.



Oilrelease.com via Digg

Személyes kiadásaink követése

Re: Personal finances (intro)@plastik media

Én fogalom nélkül szeretek élni. Azt vettem észre, hogy ha folyton nézegetem a kiadásokat, akkor depressziós leszek. Hátránya a módszernek a "penny wise, pound foolish" effektus, amikor azon töltök kitudjamennyi időt, hogy megspóroljak pár dollárt a kaján, vagy egy könyvön, miközben szemrebbenés nélkül elköltök nagyságrendekkel nagyobb összeget elektronikai cuccra, vagy méginkább utazásra...

Néha rámjön, hogynadeakkormostantólmár nem agyatlanul költünk bele a világba, hanem szépen optimalizálunk mindent. Mikor legutóbb rámjött, a MoneyDance nevű multiplatform (Win, Mac, Linux) szoftvert használtam (korábban Quicken).

Olyan országokban, ahol a költségek nagy részét bankkártyáról/hitelkártyáról költi el az ember, elég jól működnek ezek a programok, nem kell egyenként bepötyögni a kiadásokat, leszívja mindet a banktól és meg is tanulja, hogy melyik a benzinkút, melyik az ebéd, aztán automatice kategorizálja is őket.

A főnököm még ennél is egyszerűbb módszert választ. Van vagy 5 hitelkártyája, amit a különböző kategóriájú kiadásokra használ, pl. alapvető dolgok, számlák, jelzálogtörlesztés, kicsi luxus, nagyonluxus mittomén. Hónap végén aztán szépen látszik, melyik kategóriában költött a legtöbbet.

2008. május 7.

Térgyem kalácsa 2.: futótérd



Kis utánaolvasás után kiderítettem, hogy a futótérd tünetei illenek rám a leginkább. A magyar nyelvű leírás is hasznos, én először angolul, runners knee formában találtam meg.

A gyenge kvadricepsz mellett, a futás közben kifelé vagy befelé álló lábfej és a túl agresszív edzésterv is okozhatja. A jó hír, hogy gyakorlatokkal szép lassan lehet erősíteni a térdkalácsot helyén tartó izmokat és a még jobb hír, hogy pl. az elliptikus gépeket addig is bátran lehet használni, ugyanis nem veszik igénybe a térdet. Azt hiszem kénytelen leszek megbarátkozni a gondolattal, hogy ilyen girlie cuccon kell bohóckodnom egy darabig.

Pár éve, mikor racquetballoztam, a könyököm gyulladt be hasonlóan fájdalmasan. De nem adtam fel, jegeltem ezerrel, szüneteket tartottam, változtattam a technikámon, tán még valamit súlyzóztam is hozzá és később már tudtam játszani megint (amíg volt kivel).

Térgyem kalácsa

Az Asszonynak egy csomó nőismerőse van, akik naponta lefutnak 5 mérföldet (8 km). Nemrég elhatároztam, hogy én is el akarok jutni arra a pontra, hogy ez sikerüljön.

Szép lassan haladtam is, de sajnos a jobb térdem megvétózta a dolgot, emiatt kb. 10 napra rehabilitációs céllal felfüggesztettem az ügyet. Visszatérve teljesen visszavettem a tempót, vettem új cipőt és kocogás helyett gyalogolni kezdtem, odafigyelve, hogy szüneteket is tartsak. Sajnos még így is kezd visszatérni a fájdalom, úgyhogy elkezdtem utánanézni, hogy akkor hogy is van ez az egész.

A helyzet az, hogy a kocogás közben terhelés nehezedik a térdre és nálam valószínűleg az történik, hogy nem elég erős az azt körülvevő izomzat, úgyhogy széttrancsírozódik a térdizületem, meg a sok izé, ami még ott van. Igaz, valamiért csak a jobb lábamban -- lehet, hogy inkább gördeszkáznom kéne? :)

Elvileg az is probléma lehet, hogy egyenetlenség van az izmokban, így a térdemet oldalra húzzák menet közben.

Mikor ebbe az egészbe naivan belevágtam, azt hittem, hogy az egyetlen igazi akadály, az elhatározás és az akaraterő, hogy az ember rendszeresen rávegye magát a dologra. Közben meg rá kellett jönnöm, hogy mindenféle titokzatos erők dolgoznak itten, nem is olyan egyszerű a dolog.

Könyvet is vettem, ma kezdek bele.

Ha a térdem továbbra is bohóckodik, akkor kénytelen leszek szobabiciklizni, vagy azt a lépcsőzős szarságot használni. Azért ódzkodtam tőlük, mert számomra nem az akaraterő-t szimbolizálják, hanem azt, hogy "öregedő újgazdag vagyok". Az én szememben csak kicsit jobbak, mint a bokamelegítős aerobic.

2008. május 6.

Brilliant Cover of "You Gotta Fight"


via videosift.com

"It is actually the first time the Beastie Boys have ever approved the usage of a cover of one of their songs."